PNF in pediatric – dla niemowląt

Torowanie nerwowo mięśniowe czyli koncepcja PNF.

W swojej filozofii pracy koncepcja PNF opiera się na rozwoju dziecka oraz najnowszych doniesieniach z zakresu neurofizjologii – dzięki temu podejście do tej terapii jest ciągle zmieniane i poszerzane o nowe rozwiazania. Wszystko po to aby pacjenci byli jak najlepiej w możliwie jak najktórszym czasie usprawniani.

PNF kojarzy się przede wszystkim z terapią dla osób starszych z szeroko pojętymi problemami neurologicznymi czy ortopedycznymi. Bez problemu wykorztystywana jest wśród młodzieży z problemami wad postawy.

A czy można równie skutecznie pracować tą metodą z niemowlętami ? Większość osób nawet po samym kursie zwłaszcza, tych którzy go robili kilka lat temu odpowiedziałoby: nie.

Nic bardziej mylnego!

Jedna z instruktorek PNF z Niemiec, terapeutka metod NDT Bobath, Vojty oraz Castillo Moralesa łamie schematy. Wykorzystując wiedzę z zakresu podstawowych metod terapeutycznych stosowanych wśród niemowląt stworzyła nową jakość pracy z najmniejszymi pacjentymi – PNF in pediatric (PNF niemowląt). Dzięki takim połączneniom poprzez terapię PNF jesteśmy w stanie wspomóc ruch i pokierować nim podobnie jak robi to NDT Bobath, a także możemy ten ruch wyzwolić, jak w terapii metodą Vojty. Wszystko to robione jest przez znane techniki i chwyty wykorzystywane powszechnie w metodzie PNF, jednak ważna jest tu precyzja wykonywanego ruchu terapeuty – tak aby uzyskać odpowiedź mięsniową bez wypowiadania słów. Praca w ten sposób pomaga małym pacjentom osiągnąć sprawność już od pierwszych dni ich życia, a efekty widać nawet już po pierwszej terapii.

Pierwszy kurs PNF niemowląt odbył się w Polsce w Krakowie w 2015 roku.